środa, 11 kwietnia 2012

DEMOGRAFIA i STOPNIOWOŚĆ - kampania reklamowa reformy emerytalnej

© www.clickmanie.it - Fotolia.com

Ponieważ reforma emerytalna nie jest akceptowalna społecznie (sprawa jest już przesądzona, ale od miesiąca trwają zacięte dyskusje "za" i "przeciw" wraz z protestami i pikietami), postanowiono nas do niej zachęcić kampanią reklamową o charakterze edukacyjno-merytorycznym. Spoty pojawią się w TVP1, TVP2, Polsacie, TVN i TVN24. Już teraz można je zobaczyć na youtube-owym kanale Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dlaczego rząd wprowadza reformę emerytalną? O tym informuje nas "Demografia". Za 30 lat nie będzie miał kto pracować, liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 5 mln, co drugi Polak będzie miał ponad 50 lat, a młodsze pokolenie nie będzie w stanie utrzymać systemu emerytalnego. "Stopniowość" informuje kogo zmiany będą dotyczyć i w jaki sposób będą wcielane w życie.
Jeśli powyższe spoty Was nie przekonują, rząd odsyła na stronę internetową www.emerytura.gov.pl. Tam znajdują się szczegóły wszelkie - wyjaśnienie dlaczego reforma emerytalna jest potrzebna, na czym ona polega i jaki będzie miała wpływ na zwykłych śmiertelników. Na stronie zamieszczono "kalkulator poglądowy" - poczyniono odpowiednie założenia:

Do obliczeń wybrano osobę urodzoną w 1989 r., ponieważ z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polacy przeciętnie wchodzą na rynek pracy, kiedy mają 23 lata. Podobnie wybrano zarobki – średnie w gospodarce narodowej. Przy konstrukcji kalkulatora przyjęto prognozę makroekonomiczną Ministerstwa Finansów oraz demograficzną GUS. W przypadku braku danych po roku 2060 przyjęto wartości z roku 2060 na kolejne lata.

Założenia:
 • Nominalny wzrost wynagrodzeń - 4,99%
 • Realny wzrost wynagrodzeń - 2,78%
 • Wzrost PKB (do roku 2060) - 2,24%
 • Inflacja - 2,14%


Z kalkulatora i powyższych założeń wynika, że jeśli powyższa przykładowa osoba przejdzie na emeryturę w wieku 75 lat, to może spodziewać się emerytury w wysokości 9 348 zł‚ czyli 63% ostatniej pensji. Żal umierać. A, nie. Nie umieramy. Przecież żyjemy dłużej. 

4 komentarze:

 1. No i dlaczego ja im nie wierzę? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nikt im nie wierzy ;)

   Usuń
  2. Ciekawe, czy oni sami w to wierzą? ;)

   Usuń
  3. Pewnie i tej reformy (jak wielu ustaw) nie przeczytali. :)

   Usuń