sobota, 10 marca 2012

Lech Wałęsa w kampanii NIECH POŁĄCZY NAS HYMN

© maniek80 - Fotolia.com

Instytut Lecha Wałęsy zainicjował kampanię w ramach programu Gen wolności, która ma na celu rozpowszechnienie Mazurka Dąbrowskiego. Istotny jest zarówno tekst hymnu jak i jego symbolika - to, co oznacza on w  kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków.
30-sekundowy spot telewizyjny ma podkreślić znaczenie Mazurka Dąbrowskiego, który 85 lat temu stał się narodowym hymnem Polski. Lech Wałęsa, ze szczerym wzruszeniem w głosie, tłumaczy, jak wielką rolę ta pieśń odegrała w jego życiu. Pieśń, w której Adam Mickiewicz znajdował odniesienie do kwintesencji polskości, polskiej tożsamości i historii, a w 1842 głosił: Sławna pieśń legionów polskich poczyna się od wierszy, które są godłem historii nowej: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Słowa te mówią, że ludzie mający w sobie to, co istotnie stanowi narodowość, zdolni są przedłużać byt swojego kraju niezależnie od warunków politycznych tego bytu, i mogą nawet dążyć do urzeczywistnienia go na nowo... (źródło)


Myślę, że jedna wersja spotu by w zupełności wystarczyła - nadałaby przekazowi większą autentyczność. Wzruszenie oglądane dwa razy poddaje szczerość intencji w wątpliwość. Zatem wystarczyłby jeden Lech Wałęsa, "którego zakręci, jak grają hymn" i siła oddziaływania byłaby dwukrotnie większa.


Scenariusz: Dominik Pijański
Reżyseria: Tadeusz Śliwa
Zdjęcia: Wit Dąbal PSC
Produkcja: Opus Film Sp. z o.o.
Organizacja: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy
Partner Akcji: Narodowe Centrum Kultury

2 komentarze:

  1. Typowe, gdy polityk nie ma nic do powiedzenia zaczyna uderzać w patriotyczno-kościelny nuty. Szkoda kasy i naszego czasu na tego typu spoty w czasie, gdy naród gołym okiem widzi iż politykom przecież nie o ojczyznę chodzi a o prywatę. jestem ciekawa czy chociaż jeden odbiorca filmików "wzruszył się" jak Lech W.. We mnie tego typu zagrywki budzą jedynie złość i niechęć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cel kampanii jest szczytny. Tylko kto miałby firmować ją własną osobą? Nie może to być przeciętny zjadacz chleba. Potrzebny nam polityk. Obecny rząd jest spalony na całej linii. Komorowski z pewnością "hymn" napisze przez "ch", więc jest ryzykownym kandydatem. Kaczyński słowa Mazurka Dąbrowskiego odniesie do katastrofy smoleńskiej. Znając zagrywki Palikota, to o hymnie opowie z jointem w jednej ręce. Myślę, że Wałęsę wybrano metodą eliminacji :)

      Usuń