sobota, 10 marca 2012

KAC WAWA - scenarzysta kontra krytyk

© WoGi - Fotolia.com

Kac Wawy nie widziałam, bo już sam trailer tej pseudo-komedii mnie wystarczająco odstraszył, ale znalazłam fragment konfrontacji scenarzysty filmu Piotra Czai z krytykiem Tomaszem Raczkiem. Bardzo emocjonalnie nastawiony do swojej pracy scenarzysta zaczął od wyrzutów (niczym dziecko tupiące nóżką) i żali, że film jest niedoceniony, że scenariusz świetny, że aktorzy przecież śmieszni, że dlaczego sikanie do basenu śmieszy a sikanie pod palmą już nie? Żenujący monolog pana Piotra próbowali przerwać prowadzący i Tomasz Raczek, który z trudem przebijał się przez potok słów sfrustrowanego mężczyzny. Kiedy dzieło nie broni się samo, trzeba pójść do programu śniadaniowego, by ratować jego reputację. Tylko czy faktycznie scenarzysta pomógł? Każde jego zdanie tylko pogrążało film w czeluściach żenady. Kiedy przypomniał zdanie reżysera, że zrobił ten film żeby zobaczyć jak cycki się trzęsą w 3D, stało się to również krzywdzące dla wszystkich widzów. Raczek podkreślił - i z ty się całkowicie zgadzam - że aktorzy, którzy biorą udział w takim przedsięwzięciu, wyzbywają się własnego talentu aktorskiego. Nie wystarczy być świetnym aktorem, potrzeba również filmów (scenariuszy), które dadzą się im wykazać.


Jak się okazało, modę na konfrontację autor - reżyser - scenarzysta - krytyk zapoczątkowała Barbara Białowąs (reżyserka "Big Love"), która - w odpowiedzi na nieprzychylną recenzję - spotkała się z krytykiem Filmweb.pl Michałem Walkiewiczem.
7 komentarzy:

 1. No cóż, jacy twórcy takie filmy, proste.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co prawda, to prawda :)

   Usuń
  2. Ciąg dalszy: Raczek ma zostać pozwany na dwa miliony za straty, jakie jego miażdżąca recenzja przyniosła biednym filmowcom, których niewątpliwie wybitne dzieło (jak można nie dostrzec tych odniesień? Do "Wesela" Wyspiańskiego, do "Ojca Chrzestnego" Mario Puzo, do bloga Kasi Tusk? Jak można ignorować te genialne zapożyczenia (z obsad innych produkcji TVN-u)?)zostało niedocenione. Ugięło się pod falą krytyki. Raczek zatrzymał w domach miliony kinomanów. Ma chłopak siłę przebicia. Za wszystkim i tak stoi lobby homoseksualne! O! Hetronormatywność mu pewnie w filmie przeszkadza! :)

   Usuń
  3. No, przecież gdyby nie Raczek ja też bym się w kinie znalazła! Krytyka sprawiła, że "Kac Wawa" nigdy nie zagości w moim TOP10 filmów wszech czasów! Nigdy nie odnajdę intertekstualnych tropów! Nigdy nie wybuchnę śmiechem, gdy mężczyzna zacznie sikać pod palmą! Skandal! Ja też pozwę Raczka... A co? Wszyscy go pozwijmy!!!

   Rany, mam wrażenie, że współcześni polscy twórcy komedii mają nas-widzów za idiotów, którzy umrą ze śmiechu, gdy zobaczą "oświadczyny w dupie" (należy się przypis: zobaczyłam fragment "Ciacha", w którym Karolak oświadcza się swej wybrance prosząc ją o wygrzebanie czegoś ze swego odbytu...).

   Usuń
 2. Opublikowano listę nominacji żenujących filmów roku:

  Wielki Wąż, czyli najgorszy film:
  "1920 Bitwa Warszawska"
  "Jak się pozbyć cellulitu"
  "Och Karol 2"
  "Weekend"
  "Wyjazd integracyjny"

  Najgorszy film 3 D:
  "1920 Bitwa Warszawska"

  Aktor:
  Piotr Adamczyk - "Och Karol 2"
  Tomasz Karolak - "Wyjazd integracyjny"
  Paweł Małaszyński - "Weekend"
  Daniel Olbrychski - "1920 Bitwa Warszawska"
  Borys Szyc - "1920 Bitwa Warszawska"
  Lesław Żurek - "Los Numeros"

  Aktorka:
  Katarzyna Figura - "Wyjazd integracyjny"
  Małgorzata Foremniak - "Och Karol 2"
  Małgorzata Socha - "Weekend"

  Duet na ekranie:
  Piotr Adamczyk i wszystkie jego partnerki - "Och Karol 2"
  Marek Bukowski i Maja Ostaszewska - "Uwikłanie"
  Paweł Małaszyński i Małgorzata Socha - "Weekend"
  Borys Szyc i Natasza Urbańska - "1920 Bitwa Warszawska"

  Reżyseria:
  Przemysław Angerman - "Wyjazd integracyjny"
  Jerzy Hoffman - "1920 Bitwa Warszawska"
  Piotr Matwiejczyk - "Prosto z nieba"
  Cezary Pazura - "Weekend"

  Scenariusz:
  Przemysław Angerman, Adam Karolewski - "Wyjazd integracyjny"
  Jerzy Hoffman, Jarosław Sokół - "1920 Bitwa Warszawska"
  Lesław Kaźmierczak - "Weekend"
  Andrzej Saramonowicz - "Jak się pozbyć cellulitu"
  Piotr Wereśniak , Ilona Łepkowska - "Och Karol 2"
  Joanna Wolniewicz - "Los Numeros"

  Komedia, która nie śmieszy:
  "Jak się pozbyć cellulitu"
  "Los Numeros"
  "Och Karol 2"
  "Weekend"
  "Wyjazd integracyjny"

  Żenująca scena:
  Sonia Bohosiewicz badająca członki - "Wojna żeńsko-męska"
  Marek Bukowski jako tajemniczy snajper - "Uwikłanie"
  Jan Frycz odbierający nagrodę "złotego tortu" w różowej sukience - "Wyjazd integracyjny"
  Natasza Urbańska i CKM - "1920 Bitwa Warszawska"

  Występ poniżej godności:
  Katarzyna Figura - "Wyjazd integracyjny"
  Jan Frycz - "Weekend"
  Jan Frycz - Wyjazd integracyjny
  Bogusław Linda - "1920 Bitwa Warszawska"
  Borys Szyc - "1920 Bitwa Warszawska"

  Plakat:
  "Cudowne lato"
  "Los Numeros"
  "Taxi A"
  "Weekend"
  "Wyjazd integracyjny"

  ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  A JA SIĘ PYTAM - GDZIE JEST "Kac WAWA"

  ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź jest bardzo prosta - powyższe tytuły są nominowane do Węży (polskich odpowiedników Złotych Malin) 2011. Super Express podaje, że zainteresowanie "Kac Wawą" spadło do tego stopnia, że komedyjka może całkowicie zniknąć z polskich kin (po 2 tygodniach od wejścia na ekrany). Sądzę, że produkcja odnajdzie się w każdej z tych kategorii, skoro już teraz jest jedną z największych klap polskiej kinematografii. Bardzo się do tego przyczynił pan scenarzysta, który zajadle bronił swojej (dobrej) roboty. Producent również dołożył trzy grosze i tak oto rozpętała się debata o polskich pseudo-komediach. Gdyby nie ta debata, film przeszedłby bez echa (ale i skandalu "walki z krytyką" i rzekomym bojkotem) i znalazł miejsce między "Och Karol", "Ciachem" i "1920 Bitwą Warszawską".

   Swoją drogą "Węże" to świetna inicjatywa - może coś się wreszcie ruszy w polskim kinie, a filmowcy (producenci i scenarzyści) będą nas-widzów szanować...

   Usuń
  2. Na tvn24 są wyniki Węży:

   "Najgorszym polskim filmem 2011 roku został "Wyjazd integracyjny". W rywalizacji o nagrodę Wielkiego Węża pokonał m.in. superprodukcję "1920 Bitwa Warszawska", która w sumie zdobyła najwięcej wyróżnień - pięć. Z czego trzy powędrowały do grającej w nim główną rolę, Nataszy Urbańskiej - m.in. w kategorii "Najgorsza aktorka". Wśród mężczyzn ten tytuł przypadł Pawłowi Małaszyńskiemu za "Weekend"."

   Gratulujemy!

   Usuń