piątek, 30 marca 2012

Rodzice zmarłej Madzi w reklamie ???


Bądź wolny, miej wybór


Gdyby w Polsce aborcja była legalna mała Madzia już dawno by nie żyła, a jej rodzice byliby szczęśliwi. Taki wniosek płynie z poniższego spotu, który jest reklamą nowego stowarzyszenia feministycznego non-profit - "Bądź Wolny, Miej Wybór". Nie spotkałam się jeszcze z takim ujęciem tematu. Matka Madzi została przedstawiona jako męczennica ustroju, w którym przyszło jej żyć. Macierzyństwo nie było jej pisane i od początku nie radziła sobie w nowej roli. Z klipu wynika, że chciała być "kobietą sukcesu" a nie "matką polką".
Spot nie jest wysokich lotów i raczej przypomina marnie skonstruowaną prowokację niż reklamę jakiegoś stowarzyszenia. Zapewne nikt głównych bohterów spotu nie zapytał o zgodę na wykorzystanie wizerunku w czymś takim. Zwłaszcza, że wiemy, iż Katarzyna Waśniewska utrzymuje nadal, że śmierć jej dziecka była nieszczęśliwym wypadkiem. Porównywanie wypadku do aborcji przeczyłoby jej zeznaniom. Czy jakakolwiek feministka chciałaby się pod tak skonstruowanym przekazem podpisać? Z drugiej strony, jeśli stowarzyszenie jest nowe i dopiero zaczyna swoją działalność... - najlepszą reklamą jest wywołanie skandalu.

Swoją drogą, robienie z tych ludzi celebrytów razi mnie już od dawna. Zwoływanie kolejnych konferencji prasowych, udział w "Rozmowach w toku", kolejne zdjęcia, które pojawiają się w prasie lub internecie (Waśniewscy w sklepie, na spacerze, u fryzjera, itp.). Jeszcze trochę i pojawią się w najnowszych ramówkach stacji tv - "Waśniewscy tańczą na lodzie", "Jak Waśniewscy śpiewają", "Jak Waśniewscy tańczą", "Sexy mama", Kocham Cię, Polsko!", gościnnie w "Pamiętnikach z wakacji" i w roli głównej "Trudnych spraw"... Żałosne.

8 komentarzy:

 1. Żałośni ludzie, kompletnie mnie nie obchodzą. Podejrzane indywiduua, media, żeby się nie kompromitować, powinny już przestać robić z nich show. Taki sam poziom żenady osiąga w naszym życiu publicznym jeszcze tylko PiS i komisja smoleńska pod wodzą pana z brodą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety - media zrobią wszystko, by zarobić. Nawet kosztem własnej reputacji (chociaż... czy zanim ta sprawa wniknęła cieszyły się dobrą opinią?). Rodzice Magdy są nadal tematem "na topie". Podobno nie pracują, jeżdżą służbowym samochodem Rutkowskiego, mieszkają w Łodzi w jego apartamencie i są utrzymywani przez anonimowych sponsorów... W takiej sytuacji media mówią wprost - Młodzi ludzie! Rozmnażajcie się i zabijajcie swych pierworodnych, a czeka Was lepsze jutro! Czeka was awans społeczny, a jakość Waszego życia się poprawi.

   Jak można doprowadzić do takiej sytuacji? Nawet jeśli wierzyć ostatniej wersji tej kobiety - nieumyślnie spowodowała śmierć własnego dziecka. Zamiast jakiejś refleksji, zadumy nad własnym dalszym życiem, nad tym co się stało i jakiej rangi jest to wydarzenie - konferencje prasowe, wywiady, udział w programach. Zamiast anonimowości - sława. Zamiast wyciszenia - medialne show. Jasne. Różni są ludzie. Ale była zbrodnia (już teraz nie jest ważne, czy została dokonana umyślnie czy nie) - musi być i kara. A media nagradzają, bo im się to opłaca. Waśniewscy, jak te małpki cyrkowe, tańczą jak im zagrają. Dlaczego? Bo im również się to opłaca. I koło się zamyka.

   Usuń
  2. Dla mnie od samego początku ta sprawa była podejrzana, a najbardziej podejrzany wydawał mi się pan mąż i ojciec, co z czasem znalazło potwierdzenie. Ogólnie wszyscy zamieszani w tę sprawę wyglądają na chorych, i to nie na ciele.
   W sumie, media wykonują swą powinność, od tego są, tym bardziej na początku wykonały kawał dobrej roboty, gdy ludzie byli przekonani, że Madzię porwano.
   Ciekawe, jaki interes ma małżeństwo Waśniewskich w prezentowaniu się w mediach, najpierw płaczą, że się boją linczu, po czym następuje lans w TVP. Rozdwojenie jaźni?
   Co tam będziemy gadać, szkoda czasu na takich ludzi. Może za jakiś czas dowiemy się z mediów w jakiej grze tak naprawdę brali udział. Albo się nie dowiemy. Niewielka strata.

   Usuń
 2. A co do spotu, wątpię, czy wiele kobiet pragnących wolnego wyboru (co do rodzenia dzieci) by się pod nim podpisało. Ja na pewno nie. Równie żałosny, jak jego bohaterowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas przypomina mi amatorski filmik, który ma być "punktem zapalnym". Powstaje jakieś stowarzyszenie i chce zaistnieć w mediach? Najlepiej na plecach celebrytów. Kto jest na topie? A, jacyś Waśniewscy. Dobra, mogą być.

   Usuń
  2. Ehhhh, jeszcze raz go obejrzałam. Głos na początku ma prawdopodobnie przywoływać na myśl "Seksmisję"... Oprócz tego morderstwo zostaje tutaj nazwane aborcją... "Usunięcie" 6-miesięcznego dziecka? Nie, zbyt dużo nieścisłości. To jednak nie może być żadna realnie istniejąca organizacja. W takiej sytuacji dziecko nazwać "ciężarem"? O co chodzi z tym Rutkowskim? Po kiego grzyba w "feministycznym spocie" wychwalać jedynego sprawiedliwego tej ziemi? Gdyby temat był inny można by sądzić, że to primaaprilisowy żart.

   Usuń
 3. Bardzo się wszystkim wszystko pomyliło ze wszystkim w tym filmiku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Sprawa nad wyraz podejrzana.

   Usuń