poniedziałek, 6 lutego 2012

Olek (Agata Oleksiak) - włóczkowy street art

Stary Marych w sweterku (źródło)
Jeśli ktoś nie wie kim jest Agata Oleksiak, to może przypomina sobie historię z zeszłego roku z poznańskim pomnikiem Starego Marycha*. Dwaj licealiści spalili wtedy różowy sweter, w który pomnik był "ubrany"... Tak - sweter był autorstwa Olka (pseudonim artystyczny Agaty), został przez nią wyceniony na 70 tysięcy złotych. Był projektem w ramach trwającego wówczas w Poznaniu festiwalu No Women No Art.Zgodnie z hasłem "Ulice są nasze!" artystka umieściła swoje prace w przestrzeni miejskiej. Oprócz Starego Marycha ubrała kilka samochodów, a na rynek wyszły trzy włóczko-kobiety w kostiumach zrobionych na szydełku (zdjęcia dostępne tutaj).

Agata Oleksiak kształciła się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiowała kulturoznawstwo, pod kierunkiem Małgorzaty Hendrykowskiej napisała pracę „Symbolika kostiumu w filmach Petera Greenewaya”. Wyjechała do Nowego Jorku i tam od 12 lat mieszka i tworzy.

Jam można się domyślać, Olek wystawia zarówno w galeriach, jak i na ulicy - zajmuje się tzw. knit graffiti**. Jest laureatką wielu nagród. Interesuje się scenografią, do której pasją zaraziła ją Barbara Ptak.  Z wełny tworzy odzienia dla różnych elementów przestrzeni miejskiej - m.in.  ubrała w różowy "sweter" symbol Wall Street – statuę Szarżującego Byka, włóczką pokryła własne mieszkanie na Manhattanie, obszydełkowuje samochody i rowery na ulicy. 


Teraz (7.01-23.03 2012) polska artystka pokryła swoimi szydełkowymi pracami całe piętro londyńskiej Tony's Gallery. Znalezione wcześniej na ulicach i w śmietnikach przedmioty (telefon, deska snowboardowa, dziecięcy wózek, konik na biegunach) i meble przyniosła do galerii, zakomponowała niczym wystrój mieszkania i pokryła przędzą. Olek na pół roku przeprowadziła się do galerii, by stworzyć przytulne, ciepłe wnętrze i nadać istniejącym już przedmiotom nową tożsamość.

Agata Oleksiak będzie gościem tegorocznego katowickiego Street Art Festival. Obecnie organizowane są bezpłatne warsztaty (14-16 oraz 20.02.2012) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, które pozwolą uczestnikom poznać techniki i metody dziergania. Ich finałem będzie stworzenie instalacji, którą Olek "dedykuje swojemu ojcu oraz pokoleniu, które poświęciło krajowi lata swojej młodości - to już w czasie samego Street Artu. 
 - Warsztaty są preludium tego, co będzie się działo w Katowicach w kwietniu. Do stworzenia instalacji potrzeba bardzo dużo pracy. Już teraz mamy spory oddźwięk ze strony mieszkańców Śląska, wszystko powinno wyjść bardzo dobrze - mówi nam Anastazja Hadyna, to do niej również należy wysyłać maile jeśli chce się wziąć udział w warsztatach Agaty Oleksiak (anastazja.hadyna@2016katowice.eu)". (źródło).

Prace Agaty Oleksiak pokazywano na wystawach m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Turcji, Francji i na Biennale w Wenecji.
* Stary Marych - symbol gwary poznańskiej, fikcyjna postać stworzona przez Juliusza Kubla.
** knit graffiti -  ruch zainicjowany przez Amerykankę Magdę Sayeg w Houston w Teksasie. Zasłynęła "ubraniem" przęsła mostu w Seattle, później ubrankami na szydełku ozdabiała drzewa w parku, hydranty,  znaki drogowe w Los Angeles czy parkometry w Nowym Jorku. Do najbardziej spektakularnych dzieł należy zaliczyć autobus, który przygotowywała przez tydzień w Mexico City. Dzisiaj knit graffiti jest nazywane sztuką - "nową formą street artu", jego "feministyczną alternatywą".

5 komentarzy:

 1. Przyznaję, nie wiedziałam, kto to jest Agata Oleksiak, ale z przyjemnością się dowiedziałam, a historyjka z różowym swetrem - przednia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Licealiści, zapytani o to, dlaczego podpalili sweter, odpowiedzieli, że nie podobał im się jego różowy kolor :)

   Usuń
  2. Chyba rozumiem ich motywy, ale czy nie mogli zrobić innego, w pasującym im kolorze? A zapomniałam, tworzy się trudniej niż podpala ;)

   Usuń