środa, 29 lutego 2012

Chińczycy atakują - Picasso zdetronizowany

Zhang Daqiana (fot. wikimedia)
Z internetowego wydania francuskiego dziennika Le Figaro dowiadujemy się, że po raz pierwszy od 21 lat Pablo Picasso nie jest obecny w pierwszej trójce rankingu światowych aukcji dzieł sztuki.

Zhang Daqian (czyt. Czang Ta-kien) stanął na czele rankingu światowych aukcji w 2011 roku, detronizując Pabla Picassa i spychając Andy'ego Warhola na trzecie miejsce. Chiński malarz Qi Baishi (czyt. Ci Pai-szy) jest drugi. 

Zhang Daqian żył w latach 1899-1983. Początkowo był uznawany za przedstawiciela tradycyjnego malarstwa chińskiego, ale w latach 60-tych zyskał sławę impresjonisty i ekspresjonisty. Uważa się go również  za znakomitego fałszerza XX wieku, gdyż posiadał umiejętność perfekcyjnego naśladowania wielkich chińskich mistrzów. W 2011 roku łączna kwota uzyskana na aukcjach za jego dzieła wyniosła 554,53 mln dolarów. Rok wcześniej na aukcjach sprzedano 1371 jego prac za 314,94 mln euro. (źródło) Thierry Ehrmann, prezes i założyciel Artprice (wyspecjalizowanej w rynku sztuki spółki), stwierdza: Na rynku aukcyjnym dzieł sztuki Chiny plasują się na pierwszej pozycji od 2010 roku. Jak się okazuje 10 z 15 malarzy, których dzieła są najbardziej poszukiwane, to Chińczycy! Chińczycy również przodują w organizowaniu aukcji - w 2011 roku ponad 680 aukcji odbyło się w Chinach, a to oznacza, że przebili USA o 151sztuk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz