piątek, 25 listopada 2011

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka w reklamie


© Willee Cole - Fotolia.pl

Zwierzęta są wdzięcznym obiektem do fotografowania, świetnie nadają się do kręcenia  filmów i filmików z nimi w roli głównej, są bardzo „medialne” i świetnie odnajdują się w roli celebrytów. Ich gigantycznym plusem jest fakt, że zachłyśnięcie się sławą, czyli tzw. woda sodowa, nigdy nie uderzy im do głowy.
  

© Barbara Helgason - Fotolia.pl
Psy są szczególnym rodzajem zwierząt domowych, które z biegiem czasu stały się synonimem prawdziwego przyjaciela. Zawsze radosne, merdające ogonem, biegające wokół właściciela i przynoszące mu różne szpargały (psie zabawki). Psy mają swój charakter, co czyni je wyjątkowymi (bo przecież ciężko mówić o charakterze świnki morskiej czy papugi), nigdy nie wyrastają z zabawy (zawsze  zastanawiałam się, czy chomikowi jakąkolwiek przyjemność sprawia bieganie w plastikowym kołowrotku, czy robi to dla sportu, czy w ten sposób się bawi, czy rozumie, że w każdej chwili może z niego wyjść czy też wydaje mu się, że przemierza realnie istniejącą odległość…), są oddane i swoim zachowaniem zawsze są w stanie poprawić człowiekowi humor. Są wspaniałymi towarzyszami spacerów – jak wiemy ze „101 Dalmatyńczyków” są również inicjatorami ludzkich spotkań i do perfekcji opanowały „tajemną moc swatania”, a przynajmniej zbliżania do siebie ludzi. Zawsze to lepiej poderwać „na psa” niż „na godzinę”… Tak bardziej oryginalnie. 

© Lena Volkova - Fotolia.pl
Od dawna wiemy, że psy są mądre. Ich inteligencję wykorzystujemy w rozmaitych obszarach naszego życia – od ratownictwa górskiego, przez kontrolę celną, ochronę ludzi i mienia, psie zaprzęgi w odległych obszarach naszego globu po wsparcie w życiu codziennym, np. bycie przewodnikiem dla niewidomych lub pomoc niepełnosprawnym. Obcowanie z psami stanowi świetną terapię dla chorych. Ludzie uwielbiają je za bezinteresowność, obdarzanie właściciela niczym nieograniczoną miłością totalną, wyczuwanie ich nastroju, wyczulenie na ludzkie dolegliwości i troski. 

© Eric Isselée - Fotolia.pl
Niektórzy właściciele traktują swoich ulubieńców niczym własne dzieci (czasami nawet lepiej...) - modnie ubierają, czeszą i myją w psich salonach piękności, przycinają i malują paznokcie, kupują psie dodatki i psią biżuterię. Niektórzy nawet sprawiają droższe prezenty - np. perfumy czy drogocenne diademy. Psiaki mają własne mięciutkie posłanka, srebrne miseczki podpisane własnym imieniem, w skrajnych przypadkach mają budy, które są miniaturkami domu swych właścicieli. Wszystko w imię luksusu, przepychu i bogactwa. 

Ważny jest fakt, że nie ważne ile pieniędzy byśmy zainwestowali w Burka czy Azorka, on i tak nas będzie kochał bezwarunkowo. To, że zbytnio nie protestuje, gdy wbijamy go w  różową sukienkę czy przebieramy w kostium pszczoły, nie oznacza, ze mu się to podoba. Kiedyś była moda na okulary. 3/4 posiadaczy psów robiło im zdjęcia w okularach (im większe, tym lepsze). Później mikołajowe czapki - zasmucone psiaki w czerwonych czapach grzecznie pozowały pod choinką. Z czasem było co raz gorzej... 
© Eric Isselée - Fotolia.pl

Okazało się, że psy upodabniają się do swoich właścicieli - jeśli nie, to na siłę zostają wizualnie na swoich właścicieli wykreowane. Przejmują pewne nasze cechy charakteru i, oprócz swej wrodzonej spontaniczności, pewne ich zachowania możemy z łatwością przewidzieć.

W reklamie wnoszą aspekt humorystyczny, stają się najlepszymi przyjacielami, spowiednikami, wiedzą, co dobre i dają temu wyraz. Bardzo często zwykło się ich przedstawiać jako ludzi - na zasadzie analogii do znanych postaci lub w zestawieniu z twarzą właściciela.

Ona jest z nim tylko dla jego ciasteczek. Frolic
Psy zajmują istotne miejsce w reklamowej ikonografii. Stały się symbolem stałości uczuć, wierności, dobrego smaku (zarówno jeśli chodzi o modę jak i zmysłowe doświadczanie jedzenia - np. węch), inteligencji (czasem przedstawianej w sposób humorystyczny jako wyrachowanie), pomysłowości, arystokracji z jednej strony i "pieskiego życia" z drugiej.       

Kubki ze znanymi i lubianymi postaciami (do kupienia na www.takkoda.com):


  


 Więcej psich reklam:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz