środa, 14 września 2011

Polska? Tak!

Fot. YouTube, za: www.tvn24.pl
Na oficjalnym kanale YouTube Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczono klip: Polska? Tak! Ma on promować nasz kraj wśród (anglojęzycznych) obcokrajowców, podczas trwającej do końca roku prezydencji. 


12-minutowy materiał jest złożony z archiwalnych wywiadów przeprowadzonych przez polskiego dziennikarza radiowo-telewizyjnego Romana Rogowieckiego. Produkcją zajęła się Agencja Filmowa TV Project, gdyż jest ona w posiadaniu wyłącznych praw do reportaży, będących częściami składowymi filmu. Zagraniczne gwiazdy, łącznie 27 osób (m.in. Russel Crowe, Natalie Portman, Tom Hanks, Linda Evangelista, Danny DeVito, Val Kilmer, Enya, Zucchero, Placido Domingo, Daniel Radcliff, James Gray, Robert Redford, Christopher Lambert, Peter Weir, Leslie Nielsen), w samych superlatywach wypowiadają się przed kamerą o kraju nad Wisłą - opowiadają o tym, co kojarzy im się z Polską i jakie mają z nią związane wspomnienia. Paradoks tkwi w tym, że żadna z powyższych sław nie wyraziła zgody na wykorzystywanie jej wizerunku w materiałach promujących Polskę.  Twórcy filmiku o takie zgody nie zabiegali...

źródło:  Polska według sław: husaria, Rzeszów i mecz na Wembley


fragment dialogu (źródło) Radosława Sikorskiego z dziennikarką Radia Zet:
Radio Zet: - Czy gwiazdy, które występują w tym filmie są świadome tego, że promują polską prezydencję i czy nie okaże się teraz, że będą zgłaszać swój sprzeciw?
Radosław Sikorski: - Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu promującego Polskę. Ja myślę, że to jest w ogóle bardzo sympatyczny pomysł promocyjny takie obejrzenie się w lustrze opinii znanych osób, znanych na skalę globalną i o tym, jak sympatyczne rzeczy mówią o Polsce. Także uważam, że pion promocji ministerstwa spraw zagranicznych wykonał kawał solidnej roboty. Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu.
Zet: - W taki razie powtórzę pytanie: czy gwiazdy, które występują w tym filmie są tego świadome ponieważ są to archiwalne zdjęcia?
RS: - Na pewno są świadome tego, co mówią, tak.
Zet: - Ale czy są świadome tego, że występują w filmie promującym polska prezydencję?
RS: - Mam wrażenie, że pani szuka dziury w całym. Dziękuję bardzo.
Zet: - Nie, chcę uzyskać odpowiedź na moje pytanie. Rozumiem, że pan nie wie, panie ministrze.
RS: - Jeżeli ktoś mówi coś do kamery, to jest świadomy tego, co mówi, tak jak ja jestem świadomy tego, co mówię w tej chwili

2 komentarze:

 1. obejrzałam sobie ten filmik, niektóre persony nie mówią zbyt ciekawych rzeczy (jak Jim Carrey TAK TAK i nic więcej), ale za to inne mają miłe wspomnienia. Jednak przyjemnie się słucha dobrych rzeczy o sobie, o swoim kraju!

  Pozdrawiam
  Monika
  www.bentopopolsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda :) Myślę jednak, że jest to wynikiem tego, że wywiady nie były przeprowadzane konkretnie na użytek tego klipu. Wykorzystano zasadę "wrzucenia wszystkiego": ktokolwiek sławny cokolwiek kiedyś o Polsce powiedział znalazł się w materiale promocyjnym :)

  OdpowiedzUsuń