piątek, 5 sierpnia 2011

Zaginiony film Hitchcocka - The White ShadowW Nowej Zelandii odnaleziono film pochodzący z 1923 roku, którego scenarzystą, montażystą, asystentem reżysera (Grahama Cuttsa) i autorem scenografii był Alfred Hitchcock. Już w tym niemym dziele można odnaleźć zalążki stylu twórcy Okna na podwórze, Zawrotu głowy, Psychozy, Północy, północnego zachodu, Ptaków. 


Podobno nastrojowy acz "dziki i emocjonujący melodramat" (tak film został opisany przez speców z New Zealand Film Archive) naznaczony jest tajemniczymi zniknięciami, zawiera wątek pomylonych tożsamości i migracji dusz.
kadr z odnalezionego filmu (źródło)

Betty Compson wcieliła się w podwójną rolę - zagrała siostry bliźniaczki o przeciwstawnym usposobieniu. Jedna posiada demoniczny charakter i jest istotą bezduszną, druga jest jej - pozbawioną zła - "anielską wersją". Perypetie sióstr "urywają się" po 30 minutach projekcji - nie znamy zakończenia projektu, gdyż zachowały się jedynie 3 rolki taśmy. To niesamowite, że 24-letni mężczyzna (zaczynający przygodę z filmem jako projektant) jest w stanie napisać scenariusz (używając do tego swoich autorskich pomysłów narracyjnych) i "użyczyć" pewnych zabiegów poetyckich, które kilkanaście lat później staną się wyznacznikami jego stylu.

Swoistą ironią losu jest fakt wykorzystania tego "motywu" w reklamie wina musującego (?) Key to Reserva z 2007 roku przez Martina Scorsese. Reżyser odnajduje zaginiony 3,5-stronicowy skrypt filmu Alfreda Hitchcocka i podejmuje wyzwanie nakręcenia go. Wykorzystuje przy tym najbardziej charakterystyczne motywy twórczości mistrza suspensu: http://www.scorsesefilmfreixenet.com/video_eng.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz