niedziela, 1 maja 2011

Odsłonięcie portretu beatyfikacyjnego JP II i jego największej na świecie repliki, złożonej ze zdjęć

Spełniając życzenie naszego brata, kardynała Agostino Vallini, naszego wikariusza dla diecezji rzymskiej, wielu innych naszych braci w biskupstwie oraz wielu wiernych, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego 

– brzmiała formuła beatyfikacyjna wypowiedziana przez Benedykta XVI .Portret beatyfikacyjny Błogosławionego Jana Pawła II (Bazylika św. Piotra)

Największy na świecie portret Jana Pawła II, złożony z ponad 100 000 zdjęć, został odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Specyficzna, bo wyjątkowa, mozaika jest wierną kopią portretu beatyfikacyjnego, który rankiem zawisł na frontonie Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

kadr z odsłonięcia obrazu (źródło)
montaż konstrukcji wielkiego portretu Jana Pawła II (fot. Grzegorz Jakubowski)

Największy portret beatyfikacyjny na świecie o rozmiarach 55 na 26 metrów, waży 600 kg. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Do wydruku zastosowano tusz lateksowy, który jest gwarantem możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w różnych warunkach atmosferycznych.

odsłonięcie portretu beatyfikacyjnego, składającego się ze 105 tys. zdjęć (źródło)

Portret w Wilanowie odsłonięto dokładnie o 13.30 z pomocą ubranych na biało alpinistów. Warszawskie Centrum Opatrzności Bożej informuje, że wszyscy, którzy chcieliby, by ich zdjęcia stały się częścią "portretu wirtualnego" mogą je nadsyłać do 30 maja. Wirtualny portret będzie eksponowany w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz