niedziela, 1 maja 2011

Inwazja wiernych, bo od 2 tygodni "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu". Uroczystości beatyfikacyjne.


Jan Paweł II
Proces beatyfikacyjny czas zakończyć. W wielu kościołach odbywa się całonocne czuwanie. Rzym przygotowany jest w 100% - ołtarz polowy na placu przed bazyliką ustawiony, sektory wyznaczone, rozstawiono barierki wzdłuż Via della Conciliazione. Rozlokowano punkty medyczne i telebimy w różnych newralgicznych miejscach miasta. Modlitwa (Litania do Błogosławionego Jana Pawła II*) została zatwierdzona przez metropolitę krakowskiego i już jutro zostanie "wprowadzona w obieg". W sąsiedztwie kolumnady Berniniego wisi olbrzymi portret Jana Pawła II, którego odsłonięcie nastąpi za kilka godzin (autorem fotografii jest Grzegorz Gałązka, który w 1989 roku zrobił zdjęcie papieżowi podczas wizytacji w jednej z rzymskich parafii) i hasło jego pontyfikatu "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". 

Do rana na jednym z telebimów pielgrzymi mogą oglądać archiwalne materiały z podróży zagranicznych Jana Pawła II. O beatyfikacji informują na każdym kroku plakaty, portrety papieskie, transparenty z jego wizerunkiem, zaś informacje o przebiegu uroczystości dostarczane są za sprawą ulotek i np. broszur w metrze. Znaczna liczba wiernych jest już na miejscu, jednak przewiduje się, że do Watykanu ma przybyć milion pielgrzymów z całego świata - większość zaopatrzona będzie w narodowe flagi. Nie sposób również przeoczyć sklepów i straganów, których półki już od 2 tygodni uginają się pod ciężarem dewocjonaliów i suwenirów "made in China". Możemy nabyć kubek z datą, koszulkę z różnymi "hasłami pontyfikatowymi", poduszkę/poszewkę, świecę, popielniczkę(!), zapalniczkę(!), breloczek, kalendarz i niezliczoną ilość wersji pocztówek z Beato Wojtyła i pamiątkowych obrazków z jego wizerunkiem. Oszacowano, że na beatyfikacji można zarobić 260 mln euro, chociaż i to wydaje się być dla handlarzy kwotą małą - w dzień przed uroczystością ceny zostały wywindowane o parę euro. Beatyfikacja Jana Pawła II (źródło)

Czym jest beatyfikacja? Sam termin pochodzi z języka łacińskiego i oznacza wyróżnienie (beatificare - wyróżniać). Jest wydanym (po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego i zatwierdzeniu przez papieża) przez kościół katolicki aktem, który uznaje osobę zmarłą za błogosławioną i tym samym zezwala na jej lokalny acz publiczny kult. Teoretycznie proces beatyfikacyjny nie może się rozpocząć wcześniej niż po upływie 5 lat od śmierci, jednak - jak miało to miejsce w tym przypadku - na prośbę papieża może on ulec skróceniu**. Kluczowym momentem procesu jest stwierdzenie "heroiczności cnót Sługi Bożego" oraz  stwierdzenie kanoniczne, że "za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud". Za podstawę beatyfikacyjną Jana Pawła II uznano świadectwo francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre, która została uzdrowiona (niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia) z zaawansowanej choroby Parkinsona. Poza tym atmosferę podgrzewa informacja o 300 udokumentowanych cudach Jana Pawła II.

Błogosławiony Jan Paweł II (źródło)
Dzisiaj w całej Polsce odbędą się msze dziękczynne - w Świątyni Opatrzności Bożej zawisł portret Jana Pawła II składający się ze 100 tys. zdjęć wiernych z całego świata. Łagiewniki spodziewają się 150 tys. pielgrzymów, w Wadowicach na rynku odbędzie się msza poranna, wieczorem (transmitowany przez tv) koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. 

W czwartek podano informację, że na uroczystość beatyfikacyjną jest akredytowanych 2200 dziennikarzy z całego świata - w tym operatorów kamer telewizyjnych, wysłanników agencji prasowych, radia i telewizji. Zapowiedziano, że wydarzenie to będzie filmowane najnowszym sprzętem w systemie 3D. Za sprawą 16 kamer telewizyjnych, 8 kamer HD i trzech kamer 3D Watykański Ośrodek Telewizyjny (CTV) rejestruje dzisiejszo-wczorajsze czuwanie w Circus Maximus, uroczystość beatyfikacyjną 1 maja i mszę dziękczynną 2 maja. CTV sprzedaje obraz stacjom telewizyjnym na całym świecie.

Francuska zakonnica Marie Simon-Pierre (źródło)


*Składa się z 49 wezwań i jest przeznaczona do prywatnego odmawiania. Początek litanii:  

Gorliwy Miłośniku Eucharystii, Niestrudzony Pielgrzymie tej ziemi, Misjonarzu wszystkich narodów, Świadku wiary, nadziei i miłości, Wytrwały Uczestniku cierpień Chrystusowych, Apostole pojednania i pokoju, Promotorze cywilizacji miłości, Głosicielu Nowej Ewangelizacji, Mistrzu wzywający do wypłynięcia na głębię, Nauczycielu ukazujący świętość jako miarę życia, Papieżu Bożego Miłosierdzia, (...)

**Proces beatyfikacyjny rozpoczął się niespełna 3 miesiące po śmierci JP II.

5 komentarzy:

 1. Niestety dziś w TV nic innego nie można obejrzeć.. Dobrze, że jest jeszcze TVN :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Normalne :/ beatyfikacja potrwa pewnie tydzień - tak jak z tym Smoleńskiem było...

  OdpowiedzUsuń
 3. jeszcze są filmy na dvd !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ze swej strony polecam iplex.pl - zawsze można coś wybrać i obejrzeć, czasem nadrobić filmowe zaległości... Może nawet przeżyć prawdziwe katharsis zamiast tego medialnego. Polecam w ramach oczyszczenia właśnie:

  http://www.iplex.pl/filmy/hanami-kwiat-wisni,1162

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy wielkie szczęście, że żyjemy w czasie takiego wydarzenia, wielu z nas mogło doświadczać emanacji wyjątkowej osobowości i duchowości Jana Pawła II osobiście, choćby podczas Jego wizyt w Polsce. I nie jest ważne jak odbierany jest szum medialny wokół beatyfikacji, ale ile dla mnie znaczy docenienie tego człowieka za całe jego życie, za jakość jego życia. To, co mnie zachwyca w jego postaci to autentyczność, otwartość i szacunek dla drugiego człowieka, umiejętność słuchania, no i łamanie konwencji, które wynikało z przeświadczenia, że właśnie tak należy postąpić.

  OdpowiedzUsuń