sobota, 23 kwietnia 2011

Wywiad z Benedyktem XVI

W Wielki Piątek w pierwszym kanale telewizji publicznej RAI - w ramach nadzwyczajnego wydania programu A sua immagine (Na swój obraz), po raz trzeci w historii[1] - Benedykt XVI udzielił wywiadu. Wywiad był o tyle nietypowy, że po raz pierwszy odpowiadał na pytania „zwykłych śmiertelników” -  ludzi z kilku krajów, którzy pragnęli poruszyć kilka frapujących ich kwestii. Papież udzielił odpowiedzi na 7 „zagadek ludzkości”. 
Poruszył temat losu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, relacji z muzułmanami, tajemnicy ludzkiego cierpienia czy innych kwestii związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem. To wystąpienie miało pokazać, że Kościół ewoluuje – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom XXI wieku i nie boi się nowych wyzwań, jakie współczesne czasy przez nim stawiają. Benedykt XVI jako pierwszy zgodził się wziąć udział w popularnej we Włoszech formule programu telewizyjnego, w którym nagrane wcześniej pytania oraz odpowiedzi przeplatają się z komentarzami ekspertów. Program został nagrany na kilka dni przez emisją w RAI Uno – papież odpowiadał na zadawane z ekranu pytania w zaciszu swej biblioteki. Wywiad miał być elementem watykańskiej strategii docierania za sprawą telewizji  do ludzi na zeświecczonym Zachodzie. W ramach innego medialnego przedsięwzięcia Benedykt XVI połączy się za pomocą satelity z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) 4 maja, z okazji ostatniej misji amerykańskiego wahadłowca Endeavour. Włoski astronauta Roberto Vittori, który poleci na pokładzie promu Endeavour, zawiezie załodze stacji dar od papieża - medal ze srebra[2].

- à propos wywiadu w perspektywie telewizji na żywo tutaj.[1] Pierwszy wywiad miał miejsce w 2005 r. w Telewizji Polskiej nt. Jana Pawła II, drugi w 2006 r. - udzielony niemieckim stacjom telewizyjnym przed podróżą do Bawarii
[2] http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,9486875,Wielkopiatkowy_wywiad_Benedykta_XVI.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz