czwartek, 14 kwietnia 2011

Fabularna wersja Z KAMERĄ WŚRÓD ZWIERZĄT - czyli coś, co się Gucwińskim nie śniło...

Gigantyczne zmutowane pająki  (Kingdom of the Spiders, Pająki śmierci, Atak pająków, Arachnid - pajęczyna śmierci), inwazja śmiercionośnych węży (Calamity of Snakes), rządne krwi mrówki (Imperium mrówek, Mrówki w samolocie, Mordercze mrówki, Po rozum do mrówek, Marabunta, Glass Trap), wściekłe osy (Pokarm bogów, Plaga, Śmiercionośny rój), zabójcze ślimaki (Slugs), wężoidy (Tremors), rekiny (Szczęki), piranie (Pirania), ryjówki (Zabójcze ryjówki), kraby (Attack of the Crab Monsters), kleszcze (Ticks), żółwie-giganty (Gamera), króliki (Night of the Lepus), koniki polne (Beginning of the End), pijawki (Leeches), lamy (Barn of the Blood Llama), komary (Władca komarów, Komary, Komary śmierci), ... - wszelkie ssaki, ptaki, ryby, gady czy płazy są wdzięcznym tematem filmów, zwłaszcza filmów grozy. Ponieważ literalne przeniesienie zwierzęcia - powiększenie go do maksymalnych rozmiarów lub uwypuklenie "śmiercionośnych atrybutów" - nas już nie dziwi i, co ważniejsze - nie straszy, trzeba znaleźć wyjście z tej sytuacji. 


Stąd powracająca moda na wampiry czy wilkołaki, które zaprowadzają równowagę między światem ludzkim i zwierzęcym. A co byście powiedzieli na kobietę z "podwójną szczęką" i zębami ostrymi jak u piranii?


Dzisiaj obejrzałam Zęby Mitchella Litchtensteina, co prawda bardziej "z nudów" niż wyraźnej potrzeby wewnętrznej... Jakiś czas temu natknęłam się na artykuł poświęcony "wkładce antygwałtowej", którą wynalazła (niegdyś zgwałcona) Sonette Ehlers z Południowej Afryki. Rapex jest specjalnym urządzeniem od wewnątrz najeżonym haczykami, które kobieta umieszcza w pochwie (bez żadnej szkody dla własnego zdrowia). Podczas niechcianej penetracji haczyki zaciskają się na penisie oprawcy, sprawiając silny ból, który obezwładnia sprawcę. Ponieważ gwałciciel nie jest w stanie usunąć "szczęk" samodzielnie (Rapex uniemożliwia oddawanie moczu i i chodzenie) - musi zgłosić się do szpitala, a tam (oprócz chirurga) będzie czekała na niego policja. Podobno inspiracją do stworzenia kolczastej prezerwatywopodobnej wkładki dla kobiet stało się zdanie, wypowiedziane przez jedną ze zgwałconych afrykańskich kobiet:  Gdybym tylko miała zęby tam na dole. Powstaje Rapex, a dwa lata później pojawiają się Zęby Litchtensteina... 


Wcześniej wspomniany film (tak jak powstała wkładka dopochwowa) ucieleśnia ideę seksualnego mitu - vaginy dentaty. Kobieta wyposażona w tak wielką broń może czuć się bezpiecznie - a świadoma własnej seksualności może zdziałać cuda i oczyścić świat z lubieżników i szumowin. 

Główna bohaterka - Dawn O'Keefe (Jess Weixler) jest wzorową uczennicą, udzielającą się w pozaszkolnej organizacji "czystości przedmałżeńskiej". Poznaje miłego chłopca, który dołącza w środku roku szkolnego do jej klasy i również zapisuje się do "klubu dziewic i prawiczków". Nawiązuje się między nimi nić porozumienia z podtekstem erotycznym. Dawn wysyła sygnały, które Tobey opacznie odczytuje - w momencie, w którym dziewczyna mówi nie, rozochocony młodzieniec postanawia "wziąć sobie to, na co zasłużył". Krótko jednak trwała jego euforia - Dawn "odgryzła" mu przyrodzenie i biedak wykrwawił się. Początkowo przerażona dziewczyna odkrywa, że swą waginą może wymierzać sprawiedliwość :-)


Więcej na temat filmu: Zęby: Feminizm, groza i czarny humor

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam o tym filmie, ale wydaje się być bardzo interesujący :)

    OdpowiedzUsuń