niedziela, 20 marca 2011

Świat obnażony - Spencer Tunick

Ireland (Dublin) 2008
Ciało ludzkie to byt osobny i doskonały, reprezentuje życie, wolność, zmysłowość, jest też narzędziem do przenoszenia myśli. Ludzkie ciało jest według mnie piękne.
S. Tunick
 

 Tunick jest amerykańskim fotografem, tworzącym monumentalne - grupowe akty, o wymowie symbolicznej. Na jego instalacje składają się tysiące upozowanych nagich ciał - np. 1,5 tys. w porcie Lyonu we Francji, 7 tys. przed Narodowym Instytutem Kultury w Barcelonie, 18 tys na placu Zócalo w Meksyku. 

Jest jednym z tych fotografów, dla których modele pracują nieodpłatnie - w ramach wynagrodzenia otrzymują fotografię z autografem artysty (którą, nawiasem mówiąc, mogą z powodzeniem sprzedać na różnego rodzaju aukcjach za niemałą kwotę). 

 Mexico City  (Zócalo) 2007

Tunick na co dzień mieszka w Nowym Jorku, ale jeździ z aparatem po całym świecie i fotografuje banalną rzeczywistość, wzbogaconą o (nagi) czynnik ludzki. 

Düsseldorf  (Museum Kunst Palast) 2006

Scenografię dla jego aktów stanowi ulica, budynki, mosty, wnętrza jakiegoś pomieszczenia, parki, górskie szczyty, place w centrum miasta, muzea. W gruncie rzeczy - miejsca najbardziej znane i uczęszczane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz