środa, 23 marca 2011

Jak wyglądała Kleopatra?


Na podstawie wizerunku ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu, zamieszczonego na monetach i pierścieniu sprzed 2 tys. lat, egiptolog Sally Ann Ashton stworzyła trójwymiarowy model twarzy Kleopatry. Okazało się, że otrzymany wizerunek niewiele miał wspólnego z alabastrową pięknością, która zagrała u Mankiewicza w 1963 roku (Zobacz, jak wyglądała Kleopatra).  

Elizabeth Taylor (1932 - 2011) debiutowała jako 9-letnia dziewczynka w There's One Born Every Minute, jednak większość z nas pamięta ją jako Priscillę z Lessie wróć (1943) - zagrała wnuczkę księcia Rudlinga, który odkupił owczarka od rodziny małego Joe). Kariery, jaka ją czekała po "dziecięcym debiucie" mogłaby jej pozazdrościć niejedna aktorka. Do 1989, niemal rok w rok, otrzymywała role w filmach fabularnych. W 1958 zagrała Maggie Pollitt w  Kotce na gorącym blaszanym dachu Richarda Brooksa. Była jedną z tych gwiazd, które przyczyniły się do złotego wieku Hollywood. 

Jej największą zasługą było stworzenie niezapomnianej roli Kleopatry, użyczenie swojego własnego wizerunku (i tak mocne go wykreowanie), że - mimo różnego rodzaju prób komputerowego odtworzenia twarzy władczyni Nilu - wiemy, że królowa jest jedna i patrzy na nas kocimi oczami Liz Taylor.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz