sobota, 5 marca 2011

Jak przedstawić "świeżość" i "lekkość"? - reklamy perfum

W jaki sposób graficznie przedstawić zapach? Jest to zadanie ciężkie, ale nie niewykonalne. Na szczęście odchodzi się od snującego się tu i ówdzie mgiełko-dymu, zaś sama woń przedstawiana jest za pomocą czujących ją bohaterów reklam. Rozkosz doznania jest wypadkową połączenia świeżości z lekkością. Te dwie, kojarzone odpowiednio z wodą i powietrzem, stają się esencją powodu, dla którego tak lubujemy się w zapachach, pochodzących z różnokształtnych flakoników. Każdy lubi "czuć się świeżo" przez cały dzień, a do tego delikatnie łechtać zmysły zgromadzonych wokół siebie pobratymców (choć z pewnością nie tylko o przyjaciół tutaj chodzi). Zatem: lekkość, świeżość, orzeźwienie, zmysłowość, odpowiednio kobiecość lub męskość, seksowność, delikatność, itd. - jak to wyrazić?


Znowu z pomocą przychodzą malarze - Sandro Botticelli i Jean Honoré Fragonard:

Sandro Botticelli, Narodziny Wenus, 1486
Narodziny Wenus prezentują  scenę powołania do życia  rzymskiej bogini miłości.  Wenus w malarstwie często przedstawiana  była jako naga, lub do połowy obnażona,  piękna,  młoda, kobieta. Podobnie jest w tym wypadku - sylwetka nieziemsko pięknej bogini wyłania się z muszli na tle morskiego krajobrazu. 


Zarówno woda w tle jak i muszla mogą konotować świeżość (bryza morska) oraz lekkość.
Jean Honoré Fragonard, Huśtawka, 1767
Jean-Honoré Fragonard, jako jeden z głównych przedstawicieli rokoka po objęciu władzy przez Ludwika XV, lubował się w przedstwianiu frywolnych igraszek. Jego ulubionymi motywami malarskimi były te igraszki właśnie, wizualne odpowiedniki podtekstów erotycznych oraz hipnotyzujące spojrzenia bohaterów opowieści. 

Tytułowa "świeżość" i "lekkość" zostaje wygrana za sprawą powietrza - kobiety w ruchu, która szybuje za sprawą ogrodowej huśtawki. Specyficzna jest również sceneria - ogród, nie ważne jak bardzo byłby tajemniczy, zawsze się ze świeżością i naturalnością kojarzy. 

Na gruncie współczesnej reklamy nie brak odwołań do tych obrazów oraz ich elementów, które wskazują na pożądane właściwości perfum:

Rihanna, Reb'l Fleur


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz