środa, 23 lutego 2011

Salvador Dali

kadr z Urzeczonej A. Hitchcocka, 1945
Surrealiści nie ograniczali się do jednej dziedziny twórczości. Dali prowadził działalność na wielu gruntach – projektował biżuterię, dla Heleny Rubinstein stał się dekoratorem wnętrz, tworzył dla Coco Chanel (np. scenariusz i scenografia do baletu paranoicznego Bachanalia z jej kostiumami) i Elsy Schiaparelli. Dla tej ostatniej projektował krawaty, homarowe ubrania, kapelusze w kształcie kotleta, buta lub kałamarza. Współpracował z Waltem Disneyem w 1946 przy (nigdy nie ukończonym) filmie Destino, do Urzeczonej Alfreda Hitchcocka zrealizował dekoracje – mimo że pewne elementy nie mogły zostać wykorzystane w filmie. Wbrew powszechnym przekonaniom, to właśnie Dali jako pierwszy zainteresował się „przedmiotami codziennego użytku” – butelka Coca - Coli pojawia się u niego 20 lat wcześniej niż u Warhola czy innych twórców pop-artu!

Doszło do tego, że swoim nazwiskiem sygnował linię perfum, karty do tarota, a nawet gumy do żucia. Parał się ilustrowaniem kolorowych magazynów (np. Vogue, Minotaure), projektował obwoluty książek (np. Ukryte twarze), występował w reklamach, modyfikował istniejące już plakaty reklamowe (wykorzystując Bebe Candum stworzył Dziecko-mapę-świata), pisał nieustannie teksty do katalogów wystawowych, scenariusze (np. dla Jeana Gabina – Moontide), powieść (Ukryte twarze), w 1942 ukazała się jego 600-stronicowa autobiografia - The Secret Life of Salvador Dali

Szybko udało mu się wzbogacić, co nie uszło uwadze jego dawnych przyjaciół z Zodiaku – Breton nadał mu przydomek – anagram jego imienia i nazwiska - „Avida Dollars”.Jako barwna postać szybko stał się ulubieńcem mediów – jego publiczne wystąpienia konstruowane były na kształt wielkiego show – występował w stroju płetwonurka (nawet, gdy zaczął się dusić i trzeba było rozciąć skafander publiczność uznała to za część przedstawienia), wraz z Galą prezentował „Jajochód”, przebierał się za wystawę sklepową, podczas gdy jego towarzyszka występowała w czerwonej, celofanowej spódnicy, zielonym biustonoszu, homarowym nakryciu głowy i czarnych skrzydłach, zdobionych białymi rękawiczkami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz